Pompeje

Trojhranné fórum: toto velmi staré fórum stojí nedaleko velkého divadla a kasáren gladiátorů. Náměstí bylo obklopeno ze tří stran sloupovím v dórském slohu celkem s 95 sloupy. Pompeje si budete moci více zažít, vyberete-li si poznávací zájezd do Itálie.

Pompeje

Isidin chrám: stavba pochází ze 2. století před naším letopočtem a po zemětřesení v roce 62 byla přestavěna. Chrám stojí na vysokém pódiu a hlavní vstup je po schodišti. Po stranách v nikách byly sochy bohů, patřící ke kultu bohyně Isis.

Pompeje

Velké divadlo: Jeho hlediště mělo kapacitu 5 000 diváků. Je postaveno podle řeckého stylu. Hlediště je vytesáno do přírodního svahu lávového výběžku. Na rozdíl od řeckých divadel není orchestra půlkruhová, ale má tvar podkovy.

Pompeje

Cvičiště gladiátorů: původně to bylo místo, kde se scházeli lidé před divadelními představeními. Za císaře Nera byla stavba přeměněna na kasárna gladiátorů, kteří se zde cvičili k soubojům. Za kolonádou byla postavena jednopatrová budova, ve které bydleli gladiátoři v malých pokojích. V severovýchodní části se nacházely sklady zásob, kuchyně, jídelny. Byly zde nalezeny početné zbraně.

Pompeje

Nuovi Scavi na Via Abondanza: zachovaly se zde nejen malby na vnějších i vnitřních stěnách domů, zůstalo zde i domácí vybavení a dokonce se podařilo zachránit i poschodí domů s balkóny. Jsou zde na vnějších stěnách četné volební nápisy. Bylo z nich sestaveno na 550 jmen. Volební nápisy byly stručné a obsahovaly jen jméno kandidáta a funkci, do které měl být zvolen.

Pompeje

Thermopolium s Larariem: thermopolium byl veřejný lokál, kde se prodávaly nápoje. Prodávací pult zde měl tvar písmene L a jsou v něm otvory pro nádoby, ve kterých se udržovaly nápoje teplé. Další pult stojí podél boční stěny.

Amfiteátr: byl postaven v době největšího rozkvětu města a měl kapacitu 12 000 diváků. Amfiteátr byl 136 metrů dlouhý a 104 metry široký. Aréna byla vykopána do hloubky 6 metrů. Oválnou arénu od diváků oddělovala 2 metry vysoká zeď, která byla původně pomalovaná výjevy ze života gladiátorů a ze štvanic.

Pompeje

Velká Palestra: velké cvičiště vzniklo v době vlády Augusta. Palestra měla obrovské rozměry 141 x 137 metrů. Uprostřed byl velký bazén, jehož hloubka byla od 1 do 2,5 metrů. Palestra byla ze tří stran obklopená 118 cihlovými sloupy.

Pompeje

Dům Vettiů: je to jeden z nejkrásnějších pompejských domů. Obydlí zůstalo prakticky netknuté a nebo bylo rekonstruováno. Malby pocházejí z období po zemětřesení v roce 62. U vchodu se nachází Priapos, pornografická figura, velmi častá v pompejských domech, jakožto symbol plodnosti. Její funkcí bylo hlavně zahánět zlo z domu. Atrium se středovým impluviem má po obou stranách pokladnice stojící na zděných podstavcích. Dekorace atria má námět Amorci a Psyché. Místnosti otevírající se do atria mají malby s mytologickými scénami.

Pompeje

Faunův dům: tento velký rodinný palác má rozměry 80 x 35 metrů. Tvoří ho několik rozsáhlých, samostatných částí. Nejvíce vepředu je atrium, po obvodu s řadou místností – triclinii, tablinem a ložnicemi. Uprostřed impluvia středového atria je umístěna kopie bronzové sošky Fauna, jejíž originál je uložen v Archeologickém muzeu v Neapoli. Na východní straně prvního peristylu byly stáje, latriny, koupelny s tepidariem a cladariem a kuchyně a jídelny. Ve vchodu do sloupové místnosti byla nalezena slavná mozaika představující Alexandra Velikého v bitvě s perským králem Dareiem III. u Issu. I ta je umístěna v Neapolském muzeu.

Pompeje

Lázně na Foruv: na Via delle Terme stojí lázně, které jsou poněkud menší a jednodušší než Stabijské lázně. Mají dvě sekce, mužskou a ženskou, obě s frigidariem, tepidariem a caldariem.

Pompeje

Modestova pekárna: tato budova obsahuje mlýny na obilí - čtyři velké jsou před budovou - dále sklady mouky a prodejní pult. Byly zde nalezeny početné bochníky, které jsou dnes v Neapolském muzeu. Mouka se mlela v mlýnech, které byly do pohybu uváděny lidskou nebo zvířecí silou. Zrno se rozemílalo mezi dvěma žernovy, z nichž horní se otáčí dokola, kdežto spodní je nehybný. Hned vedle je pec, kde bylo nalezeno 81 spálených chlebů.

Porta Ercolano: brána je umístěna v severovýchodním rohu pompejských hradeb.

Pompeje

Via dei Sepolcri: nachází se za Porta Ercolano a je lemovaná hroby. Hrobky patří hlavně vznešeným občanům. Hrobky spadají do období 80 před naším letopočtem až 79 našeho letopočtu.

Pompeje

Vila Misteria: stojí již mimo archeologický areál. Je obrovských rozměrů. Zachovaly se zde nejkrásnější nástěnné malby starověku ve svěžích barvách, kde převažuje červená pompejská barva. Ve velkém tricliniu je 17 metrů dlouhý obrazový cyklus s postavami v životních velikostech. Cyklus zobrazuje iniciační obřady k Tajemství Dionýsova kultu. Na těchto stránkách naleznete podrobně zájezdy do Itálie.